Türkiye’de Görülecek 10 Yer

Türkiye gezilecek yerler bakımından zengin bir coğrafya. Bu yıl Türkiye video çekimlerim nedeniyle yaklaşık 47 şehir gezdim. Gezdiklerim içerisinde beni etkileyen yerler o kadar çok oldu ki anlatamam. Ülkem tarihi ve doğal güzellikler bakımından gerçekten bir cennet. Aylarca gezseniz de keşfiniz bitmez. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu topraklarda ki güzellikleri en kısa sürede keşfetmenizi isterim.

İşte Türkiye’de Görmelisiniz dediğim 10 yer.

img_0179

Türkiye gezilecek 10 yer – Kayaköy 

*Kayaköy – Fethiye :  İlk defa ziyaret ettiğim Fethiye kent merkezine 10 dakika uzaklıktaki Kayaköy’ü mutlaka görmenizi isterim. Mübadele sonrası göç edilerek yerlerine gelen Türklerinde alışamaması sonucu yıllardır boş kalan köy tam bir hayalet köy görünümünde. Son deprem sonrası ayakta kalan yapılar sizi ziyaretinizde dikkatinizi çekecektir.

DCIM100MEDIADJI_0013.JPG

Türkiye Gezilecek Yerler – Nemrut Krater Gölü

*Nemrut Krater Gölü – Bitlis : İlk gideceğim zaman acaba beni nasıl bir göl bekliyor dediğimde kafamda oluşan soru işaretleri, vardığımda şaşkınlığım ile kaybolmuştu. Tatvan’dan yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrası varabileceğiniz Krater gölü bu ülkenin görülmesi gereken az bilinen yerlerinden biridir.

dsc_0409

Türkiye Görülecek Yerler – Ani Harabeleri

*Ani harabeleri – Kars  :  Ülkemde görülmesi gereken ören yerlerin başında olmayı hak eden muhteşem bir geçmişe sahip olan Ani harabelerinin geçmiş tarihi 6. Yüzyıla kadar dayanıyor. Kars şehir merkezinden yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla varabilirsiniz. Ermenistan sınırımızda yer alan  alanda ziyaret edebileceğiniz bir çok tarihi eser bulunmakta.

ekran-resmi-2016-11-01-21-48-21

Türkiye’de görülecek 10 yer – Nemrut Dağı 

*Nemrut Heykelleri – Adıyaman  : Kommagene topraklarındaki Ateş dağının muhteşem heykelleri. Adıyaman merkezinden yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonra varabileceğiniz bu topraklar gerçekten çok özel. Önerim sabah gün doğumu ya da gün batımını mutlaka burada izlemeniz,  büyüleneceksiniz.

ekran-resmi-2016-11-01-21-45-37

Türkiye’de Görülecek 10 Yer – Darüşşifa Edirne

*Darüşşifa – Edirne : Mutlaka Edirne’ye geldiğinizde  görülecek yerlerin başında olan Darüşşifa 4. Murad döneminde yapılan büyük bir külliye. Tıp müzesi 2 kez Avrupa’da en iyi müze ödülüne de layık görülmüş. Hastalıkların müzik, su sesi ve güzel kokularla tedavi edildiği bu müze görülmesi gereken yerlerin başındadır.

DCIM100MEDIADJI_0100.JPG

Türkiye’de görülecek 10 yer – Tortum Şelaleleri 

*Tortum Şalelesi – Erzurum : Türkiye’nin en büyük ve muhteşem şelalesi. Gördüğünüzde vay be dedirtecek kadar güzel. Debi olarak da ülkemizin en görkemli akan şelalesidir. Erzurum’dan yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası varabilirsiniz.

DCIM100MEDIADJI_0032.JPG

Türkiye Gezilecek Yerler Menderesler – Ordu 

*Menderesler – Ordu : Dünyada eşi benzeri olmayan güzellikteki Menderesler, Ordu’nun Perşembe yaylasındadır. 38 kilometre uzunluğundaki menderesler  Karadeniz ziyaretinizde mutlaka görülecekler listenize girmeli. Akan ufak derelerin adı olan Mendereslerde uzun zaman geçirerek hatta kamp bile kurarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

DCIM100MEDIADJI_0007.JPG

Türkiye Gezilecek Yerler – Akdamar Adası

*Akdamar Adası – Van :  Akdamar adası tarihi binlerce yıl öncesine dayanan büyük bir tarihe sahip. Adanın diğer bir isim efsanesi ise Ah Tamara’dır. Van’ın Gevaş ilçesinden kalkan motorlar tekneler ile 15 dakikalık bir yolculuk sonrası varabilirsiniz.

DCIM100MEDIADJI_0059.JPG

Türkiye Gezilecek Yerler – Varda Köprüsü Adana

Türkiye’de Gezilecek Yerler Gez Gez Bitmez 

*Varda Köprüsü – Adana : Adana’nın Karaisalı ilçesinde yer alan 1912 yılında Almanlar tarafından yapılan köprü aynı zamanda Alman köprüsü olarak da bilinmekte. Geçtiğimiz sene James Bond filminde de kullanılan köprü gerçekten insanı şaşırtan görüntüye sahip. 

DCIM100MEDIADJI_0034.JPG

Türkiye Gezilecek Yerler – İztuzu Plajı

*İztuzu plajı – Muğla :  Muhteşem güzellikteki İztuzu plajı. Bir tarafında tuzlu suyuyla Akdeniz Plajı diğer tarafında ise Köyceğiz nehrinden akan tatlı su ile gerçekten görülmesi gereken doğal güzelliğimiz. Özellikle Dalyan Radar tepesinden görüntüsü muhteşemdir, görmelisiniz.

Türkiye gezilecek yerler dediğimizde bu liste gittikçe uzayabilir, fakat gezdiğim yerlerin içerisinde beni en çok etkileyen yerler oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here