Şehir hayatı birçoğumuz için vazgeçilmez bir zorunluluk. Fakat hayatımızdaki doğa gerçeği her zaman varlığını sürdürüyor. Ünlü bir filozofun da dediği gibi; doğa acele etmez, yine de her şeyi başarır… Doğanın bu hali, içinde yaşayan insanlara da sirayet ediyor. Doğada yaşamanın, birbirinden güzel, muhteşem ayrıcalıkları bulunuyor.

Üstelik bu ayrıcalıkları şehirden uzak kalmadan da yaşamak mümkün…

Doğa, mutluluk ve huzur verir

Doğa ile haşır neşir olan insanların çok iyi bildiği bir şey var. Doğanın insanlara mutluluk ve huzur veren muazzam bir etkisi bulunuyor. Bu gerçek, yapılan birçok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmış durumda. Doğa ile iç içe bir yaşam sürüyorsanız, her zaman daha mutlu ve huzurlu hissedersiniz.

Çok güçlü bir antidepresan

Günümüzde birçok insanın mağduru olduğu depresyon rahatsızlığının tedavisi de doğada gizli. Hayat, insanları daima birçok zorlukla ve güçlükle sınıyor. Bazen bu durumun üstesinden gelmek fazlasıyla zor olabiliyor. Asla pes etmeyen insanlara baktığımızda, onların mutlaka doğa ile güçlü bir bağları olduğunu görürüz. Sıkılmış veya cesaretiniz kırılmış gibi mi hissediyorsunuz? Öyleyse bir doğa yürüyüşüne çıkın. Her şeyin bir anda nasıl değiştiğini göreceksiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Doğanın bir diğer mucizevi etkisi ise, bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Bilime göre bitkilerden yayılan kimyasallar, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İnsanlar bu kimyasalları soluduğunda, bağışıklık sistemleri güçlenerek hastalıklara karşı çok daha dirayetli bir hale geliyor. Yani düzenli doğa yürüyüşü yapmak veya doğada bisiklet sürmek gibi aktiviteler, bir anlamda hayatınızı kurtarabilir.

İyileştirici bir etkisi var

İnsan, genetik olarak doğa ile iç içe yaşamaya alışkın olan bir canlı. Doğadan uzak kalınca, bu durum hem fiziksel hem de ruhsal olarak dengemizi bozuyor. Doğanın en güzel etkilerinden biri de insanları acılardan ve kederlerden uzaklaştırması. Ayrıca yapılan araştırmalar, ameliyat olan veya çeşitli sebeplerden ötürü tedavi gören hastaların, doğada daha çabuk iyileştiğini ortaya koyuyor.

Yetenekleri artıran bir güç

Edebiyat, resim, müzik gibi sanat dallarında tarihe damga vurmuş insanların geçmişlerine şöyle bir bakın. Hepsinin ortak noktası, hayatının tamamında ya da bir döneminde doğa ile iç içe bir hayat sürmüş olmaları. Sadece sanat dallarında değil, tüm becerilerde ilham veren doğa, çocuklarınızın yaşamında da çok önemli bir eşik olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here