Yedigöller Kampımız

0
37

Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Aladağlar eteğindeki göller, çam ormanının ortasında yüzük taşı gibi parıldayan her mevsim bir başka güzel yedigöller..

Bolu’ya 42 km uzaklıkta bulunun Yedigöller Mili Parkı, irili ufaklı yedi gölden oluşuyor (Adı gibi 🙂 Vadi önünün heyelanlarla kapanması ile oluşan göller, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimleri ile anılıyor. Göllerin çevresi kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, ıhlamur gibi geniş yapraklı ağaçlarla ve karaçam, sarıçam, köknar gibi iğne yapraklı ağaçlarla kaplı. Özellikle sonbahar günlerinde sarıdan kızıl tonlara kadar her türlü renge bürünen kayınlar ve diğer geniş yapraklı ağaçlar seyrine doyum olmayan görüntüleri özellikle fotograf meraklıları için güzel kareler sunuyor.

Yedigöller’de adı üstünde yedi tane göl var. Bunlar; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Bütün göllerin etrafını dolaşabileceğiniz bir yürüyüş rotası var. Kamp yapmak isteyenleri Deringöl ve Büyükgöl’e yönlendiriyor, diğer göllerin etrafında çadır atmanın yasak olduğunu söylüyorlar.

 

Yedigöller Milli Parkı Parkı içinde saat 19:00!a kadar ateş yakmak yasak. Bununla ilgili sürekli anons yapılıyor.

Yedigöller sonbahar ve ilkbahar zamanında harika bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Sonbaharda meydana gelen renk tonları ve etrafa dökülmüş binlerce yapraklar rüzgar ile birlikte gökyüzünde uçuşurken, ilkbaharda yeşilin 40 tonu sizi adeta büyülemektedir. Sonbahar Ekim ve Kasım ayları arası ideal bir zaman iken İlkbahar zamanı Nisan ayı oldukça uygundur.

Yedigöller Batı Karadeniz bölgesinde yer aldığından dolayı kış mevsimleri oldukça yağışlı ve soğuk geçmektedir. Kışın kapanan yollar ve dağ yolunun virajlı olması buraya ulaşımı biraz zorlaştırmaktadır. Ama şunu belirtmeden geçmeyelim ki Yedigöller kış mevsiminde beyaz elbisesi ile harika görünmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here